Wycieczka KAROLIN i ŻELAZOWA WOLA

2024-05-24 19:10:37

 

 

Wycieczka 24.05.2024    „Karolin” – Żelazowa Wola.

 

Ramowy program wycieczki.

8:00                     Wyjazd z Ciechanowa

10 – 11:30          Zwiedzanie z przewodnikiem

11:30 – 12:30    Przejazd do OTRĘBUSÓW- „KAROLIN”

                            Centrum Folkloru Polski

12:30 – 13:30    Zwiedzanie w dwóch grupach

13:30 – 14:30    Przejazd do m. Kożuszki Parcele na obiad do rest. Leśne Uroczysko

15:15 – 16:00    Dojazd do Żelazowej Woli- Dom Urodzenia Fr. Chopina.

16:00 – 17:00    Zwiedzanie z przewodnikiem ,spacer, relaks drobne pamiątki.

18:00 – 20:00    Powrót do Ciechanowa.

Koszt ok 120 zł

 

 

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”

 

Oferta Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” adresowana jest do osób pragnących pogłębić wiedzę o polskiej kulturze ludowej i narodowej, poznać historię zespołu „Mazowsze”, dowiedzieć się więcej o jego działalności i przekonać się na czym polega stylizacja folkloru, jaką zespół prezentuje na scenie. Grupy zorganizowane z uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, biur podróży, amatorskich zespołów pieśni i tańca, kół gospodyń wiejskich oraz innych instytucji prowadzących programy dla osób dorosłych zapraszamy na zwiedzanie, prelekcje, pokazy filmów oraz warsztaty.

Pałac Karolin

Historia Pałacu Karolin sięga początku XX wieku. Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi postanowiło zbudować sanatorium „dla niezamożnych i nerwowo chorych” na działce podarowanej przez Feliksa Bobrowskiego. Do budowy pałacu przystąpiono w 1909 roku przy wsparciu Karoliny Bobrowskiej, wdowy po darczyńcy ziemi. Od jej imienia pochodzi nazwa Karolin. Budynek, wzniesiony według projektu architekta Czesława Domaniewskiego, ukończono i oddano do użytku w 1911 roku. Po I wojnie światowej ze względu na brak funduszy zawieszono działalność sanatorium, a budynek zajął Rosyjski Czerwony Krzyż.
W 1923 roku pałac został wydzierżawiony Towarzystwu Dobroczynności. Kuracjusze wrócili do Karolina w 1932 roku, po generalnym remoncie zrujnowanego pałacu. Obok leczenia nerwowo chorych zaczęto prowadzić również działalność komercyjną i wynajmować pokoje wczasowiczom.

dla twórców Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki.

Ekspozycja

Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. W poszczególnych salach ekspozycyjnych możemy zapoznać się z barwnym i różnorodnym folklorem Pomorza, Warmii i Mazur, Mazowsza Wschodniego i Podlasia, Mazowsza Zachodniego, Wielkopolski i Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, wystawa ukazuje piękno tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka, wywodzących się z tańców ludowych.

Drugim wątkiem ekspozycji jest ukazanie stylu, jaki przez lata wykreował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” prezentując stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca. Motywy ludowe oraz charakterystyczne dla danych regionów figury taneczne stanowią podstawę budowania poszczególnych suit ze zgrabnie skomponowaną choreograficzną opowieścią. „Perła w koronie Rzeczypospolitej” oraz „Ambasador Kultury Polskiej” to część ekspozycji, która została poświęcona historii i działalności Zespołu „Mazowsze”.

 

Wystawa stała Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” stanowi pełną koloru i muzyki podróż tropem kultury narodowej, która stała się inspiracją.

 

Materiały ze strony internetowej centrum.

 

Kożuszki - Parcele 
restauracja LEŚNE UROCZYSKO

 

Przerwa na obiad w tej leśnej restauracji.

 

 

 

Żelazowa Wola

 

Do dziś nie zachował się oryginalny układ pomieszczeń z czasów Fryderyka Chopina, dlatego rozkład pokoi ma układ symboliczny. We wnętrzu Domu Urodzenia Fryderyka Chopina znajdują się: pokój ojca (pokój muzyczny), pokój matki (miejsce, w którym urodził się Chopin), pokój dziecięcy, jadalnia i pokój z kominkiem.

Trzeba pamiętać, że do dnia dzisiejszego nie zachowało się również oryginalne wyposażenie domu Chopinów, ale postarano się odtworzyć charakter skromnego dworku z pierwszej połowy XIX w., w którym urodził się słynny kompozytor. Meble i całe wyposażenie dawnej oficyny zostały odtworzone tak, aby odpowiadać temu, jak prezentowały się na początku XIX w., gdy budynek zamieszkiwała stosunkowo uboga rodzina Chopinów. Dodatkowo muzeum zaprojektowano w taki sposób, aby opowiadało historię życia i twórczości Fryderyka Chopina.

 

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

 

Główną atrakcją turystyczną Żelazowej Woli jest Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym dziś mieści się muzeum biograficzne przedstawiające życie i twórczość polskiego kompozytora. Na uwagę zasługuje już sam budynek muzeum, który nazywany jest dworkiem, ale w rzeczywistości to wybudowana ok. 1800 r. lewa oficyna dworu należącego do Kacpra i Ludwiki Skarbków.

Oryginalnie kompleks składał się z budynku dworu, który spłonął w 1812 r. oraz dwóch oficyn – w prawej po pożarze do 1834 r. mieszkali Skarbkowie, natomiast lewa od 1806 r. przez kilka lat była domem państwa Chopinów. Przypominający dworek wygląd budynek ten otrzymał w latach 60. XIX w., gdy będący wtedy właścicielem posiadłości Adam Towiański dobudował charakterystyczny ganek. Prawa oficyna spłonęła podczas I wojny światowej i dlatego do dnia dzisiejszego z całego kompleksu dworskiego pozostał jedynie dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin.

 

Dodatkowo muzeum zaprojektowano w taki sposób, aby opowiadało historię życia i twórczości Fryderyka Chopina.

 

 

Materiały i zdjęcia ze strony internetowej muzeum.

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka