Wycieczka Ostrów Mazowiecki i Zapach Lawendy

2024-09-19 18:55:38

Wycieczka 19.IX.2024r.

Ostrów Mazowiecki –  Muzeum Pileckiego, Gród Książąt Mazowieckich, Złotoria „ Zagroda Edukacyjna Pachnąca lawendą „

 

8:00                                   Wyjazd z Ciechanowa

10:00 – 12:30                  Zwiedzanie Muzeum Kotin Pileckiego i Grodu Książąt Mazoieckich

12:30 – 13:00                  Przejazd do Złotorii  Zaręby Kościelne

13:30 – 17:00                  Pobyt , zwiedzanie , warsztaty edukacyjne, obiad

17:00 – 19:00                  Powrót do Ciechanowa

 

 

Wystawa muzeum Pileckiego ułożona jest w sposób narracyjny.

Aby opowiedzieć historię życia Witolda Pileckiego, musieliśmy zmierzyć się z pytaniami o to, kim był i jakie wartości kierowały jego życiem.

Szukaliśmy odpowiedzi w jego dzieciństwie, procesie wychowania i w wartościach rodzącego się ruchu harcerskiego. Śledziliśmy jego chrzest bojowy na przełomie lat 1918 i 1919 oraz udział w wojnie z bolszewikami. A w wolnej Polsce starania o odzyskanie rodzinnego dworu w ukochanych Sukurczach. Podążaliśmy jego szlakiem bojowym w wojnie obronnej i byliśmy z nim, gdy zakładał z mjr. Janem Włodarkiewiczem Tajną Armię Polską w listopadzie 1939 roku. Długo dyskutowaliśmy, czy i jak zmienił go pobyt w obozie koncentracyjnym. Szukaliśmy kontekstów historycznych, dzięki którym moglibyśmy zrozumieć decyzje Witolda Pileckiego. Widzieliśmy w nim przede wszystkim człowieka: męża, ojca, żołnierza, przyjaciela. Staraliśmy się usilnie poznać go bliżej – do czego zresztą sam zachęcał. Ze wspomnień, fotografii, raportów wyłania się niewyraźny zarys postaci, którą myśl po myśli, karta po karcie odszyfrowywaliśmy. Witold Pilecki nie wyglądał jak bohater. Stał zazwyczaj w drugim szeregu, by „nie rzucać się w oczy”. Kochał Polskę, Boga i swoją rodzinę. W podejmowanych przez siebie decyzjach pozostawał zawsze suwerenny i bezkompromisowy. Wyjątkowość życia Witolda Pileckiego wynika nie z jego przymiotów, ale z wyborów, których dokonywał każdego dnia. Na naszej wystawie staramy się nie dawać gotowych odpowiedzi, by historia rtm. Witolda Pileckiego zaskoczyła zwiedzających. Oddajemy głos naszemu bohaterowi, jego najbliższym, przyjaciołom i współpracownikom. Mamy niebywałe szczęście, że sam Witold chętnie i nieźle pisał. Spod jego pióra wyszedł nie tylko Raport, lecz także Poemat o Sukurczach i zbeletryzowane wspomnienia, pisane w trzeciej osobie z Witoldem jako głównym bohaterem. Dzięki temu sam mógł stać się naszym narratorem.

Wystawa przystosowana jest do zwiedzania indywidualnego bądź w niewielkiej grupie.
Opowieść o Witoldzie i Marii Pileckich prowadzimy poprzez zdjęcia, pamiątki i relacje.
Prezentacje multimedialne oraz materiały audio prowadzą zwiedzającego przez poszczególne części ekspozycji.

 

W muzeum zawsze jest dostępny pracownik merytoryczny, który może odpowiedzieć na pytania zwiedzających. Istnieje możliwość, aby oprowadził po wystawie, jeśli w tym czasie nie realizuje innych zadań.

 

Gród Książąt Mazowieckich.

 

Zbudowany na niewielkim wzniesieniu (gdzie wg tradycji miał się znajdować książęcy dwór) drewniany Gród nie jest rekonstrukcją znajdującej się tutaj niegdyś średniowiecznych zabudowań. Jest on raczej symbolem przeszłości miasta umożliwiającym edukację historyczną młodych pokoleń mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic, pobudzającym lokalny patriotyzm, pielęgnowanie i kultywowanie tradycji przodków . Jest także atrakcyjnym miejscem do zwiedzania przez turystów.
Zabudowa Grodu składa się miedzy innymi z Chaty Garncarza, Kowala, Dworu Kasztelana, otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Budynki wykonano z drewnianych, impregnowanych specjalnymi preparatami bali i przykryto trzcinową strzechą. W jednej z narożnych wież znajduje się brama wjazdowa ze zwodzonym mostem przerzuconym ponad wypełnioną wodą fosą

 

Plantacja lawendy

Plantacja lawendy 1200 krzewów. Zgromadziliśmy najpiękniejsze odmiany lawendy takie jak: Blue Hidcote, Grosso, Provence, Picolo Blue, Rosea, Ice, Elisabeth. Każda z odmian ma swoją tabliczkę z napisem, więc można porównać wygląd poszczególnych odmian.

Na miejscu można nabyć świeże i suszone bukiety, lawendowe wianki,

zapachowe, sadzonki lawendy.

Oferujemy również warsztaty z lawendą dla dzieci, młodzieży i  dorosłych


Kilka słów o zagrodzie Sielski Dom i Ogród .

Zagroda leży na granicy trzech kultur: Kurpi, Podlasia i Mazowsza.

Na plantacji lawendy na własnej skórze doświadczymy cudownych właściwości olejku z lawendy oraz hydrolatu lawendowego. Dzięki wykorzystaniu zmysłu węchu i zapachu lawendy, po każdorazowym zetknięciu się z tym aromatem będziecie czuć radość i szczęście.

Materiały ze strony internetowej Zagrody.

Udogodniedia dla osób słabowidzących

duży kontast

A powiększona czcionka